ABAcosunwejherowo Bez kategorii Dobór pompy ciepła na podstawie zużycia węgla, czyli jaka moc urządzenia zastąpi kocioł na ekogroszek?

Dobór pompy ciepła na podstawie zużycia węgla, czyli jaka moc urządzenia zastąpi kocioł na ekogroszek?


Dobór pompy ciepła na podstawie zużycia węgla, czyli jaka moc urządzenia zastąpi kocioł na ekogroszek

Pompa ciepła jest jedyną sensowną alternatywą dla źródeł ciepła opartych o paliwo stałe, np. kotłów na ekogroszek. Chcesz zainwestować w nowoczesne technologie, ale nie wiesz jaki dobór pompy ciepła do starego domu będzie najlepszy? Niestety jest to znacznie trudniejsze niż w przypadku tradycyjnych kotłów na paliwa stałe, ponieważ jest zależne od co najmniej kilku czynników. Dobór pompy ciepła – jak najlepiej dopasować urządzenie do domu?

Dobór pompy ciepła na podstawie zużycia węgla lub innego paliwa stałego

Na jednym z portali o tematyce grzewczej można znaleźć informację, że dla domu o powierzchni 190m2w sezonie grzewczym trzeba było spalić około 3,5 t ekogroszku. Przy aktualnych cenach wynoszących średnio ponad 2,5 tys. zł/tonę byłaby to kwota około 9 tys. złotych. Jest to bardzo duży koszt, który zwiększa się w chwili, gdy dom jest nieocieplony. Jaka musi być moc pompy, aby odpowiadała ciepłu oddanemu przez 3,5 tony ekogroszku?

Dobór powietrznej pompy ciepła

Czym również się dobór pompy ciepła od doboru kotła na paliwo stałe? Moc grzewcza pompy ciepła jest zawsze zależna od temperatury na zewnątrz budynku. Dlatego dobór pompy ciepła do starego domu jest zawsze oparty na zmiennego zapotrzebowania na ciepło. Dlatego nie dokonuje się doboru pompy ciepła na podstawie zużycia węgla, lecz na podstawie standardu energetycznego, czyli stolarki okiennej i drzwiowej oraz ocieplenia budynku. Aby dobrać odpowiednie parametry urządzenia, zaleca się wykonanie audyty energetycznego.

Kolejną ważną kwestią podczas dobór pompy ciepła https://duneko.pl/dobor-pompy-ciepla/ jest oczekiwana temp. w pomieszczeniach. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury temp. powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają osoby bez okryć wierzchnich, powinna wynosić min. 20°C. Bardzo często Polacy decydują się na wyższe temp. sięgające nawet 25°C, co powoduje, że moc pompy ciepła staje się niewystarczająca. Pamiętajmy, że wysokie temp. w pomieszczeniu są nieekonomiczne i nieekologicznie. Gdy przewymiarujesz urządzenie, to najczęściej powoduje to różnorodne problemy.

Jaki jest koszt wykonania pompy ciepła?

Jak podaje jeden z portali energetycznych, całkowity koszt montażu pompy ciepła o mocy 8,4 kW wynosi średnio 39 815 zł netto. Przy uwzględnieniu podatku 8% wynosi 43 tys. zł. W cenie montażu podanego przez portal energetyczny nie uwzględniono postumentu, na którym zamontowana jest pompa (wykonał go inwestor samodzielnie). W instalacji pompy ciepła o mocy 8,4 kW wykonano montaż pompy ciepła wraz z zasobnikiem na wodę. W cenie wliczone są wszystkie niezbędne przyłącza.

Gdy decydujesz się na nowoczesne systemy grzewcze, to pamiętaj, że dobór pompy ciepła do budynku powinien opierać się nie tylko o indywidualne potrzeby domowników, lecz przede wszystkim o solidny audyt energetyczny wykonany przez profesjonalną firmę.